Marynowane

Na tej stronie: 
- marynowana fasola; 
- marynowane buraczki z lawendą.  
 
 
 

MARYNOWANA FASOLA W KURKUMIE I CURRY

Marynować można każdą fasolę, małą, dużą, Jaś, białą, fioletową. Każdą byle była ugotowaną. A skąd ten kolor? To kurkuma i curry, które nadają zupełnie inny wymiar smaku, aromatu i zmieniają nawet strukturę samej fasoli. A z czym jeść? W starym domu je się marynowaną fasolę zazwyczaj z ciepłymi paluchami, albo pajdą chleba. Albo w sałatce, ale o tym w następnym przepisie.  
KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Składniki:
- 0,5 kg ugotowanej fasoli;
- 1 litr wody;
- 250 ml octu 10 %; 
- 1 łyżeczka kurkumy;
- 1 łyżeczka przyprawy curry;
- 1 łyżeczka płaska białej gorczycy;
- 1 łyżeczka płaska czarnego pieprzu w ziarenkach;
- opcjonalnie 1 łyżka cukru;
- słoiki większe, albo mniejsze koniecznie wyparzone i suche. 
KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Do dużego garnka wlewamy wodę i ocet. Kiedy woda z octem zacznie wrzeć wrzucamy ugotowaną fasolkę oraz wszystkie przyprawy. Gotujemy dobre 5 - 8 minut, aby fasola przeszła kurkumą i pozostałymi przyprawami. 
Następnie przelewamy fasolkę wraz z zaprawą do słoików. I solidnie zakręcamy. Odwracamy do góry dnem. Kiedy słoiki wystygną odwracamy i odstawiamy. Po 4 dniach fasola jest gotowa. 

Fasola może śmiało stać w słoiku ponad miesiąc. 
Fasolę można poddać pasteryzacji na sucho w piekarniku 130 stopni C, co najmniej 30 minut, wówczas może spokojnie stać i pół roku w naszej piwnicy.
KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

 


 MARYNOWANE BURACZKI Z LAWENDĄ 

w starym domu nastał czas buraka. Co chwilę tylko słyszałam, a kiedy będą buraczki, a kiedy te buraczki, a co z tymi buraczkami. I pewnego popołudnia powstała micha buraczkowa a z niej dobre dwadzieścia słoików buraczków połączonym z malutkimi kwiatkami lawendy, które wydobyły orzechowy posmak buraka. Buraczkowe popołudnie uważam za udane, ocalały dwa słoiki skrzętnie skryte w lodówce. I dwa w piwnicy na zimę. To buraczane popołudnie pewnie jeszcze będzie trzeba powtórzyć.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Składniki:
- 2 kg buraków;
- kilka kwiatków lawendy. Na jeden słoik dajemy 5 - 6 kwiatków lawendy. 
- szczypta soli do gotowania buraków;
- mały chlust oleju do gotowania, aby buraki szybciej się ugotowały.
Składniki na zalewę:
- 1 litr zimnej wody;
- 2/3 szklanki octu;
- 1 płaska łyżka soli;
- 3 łyżki cukru. 
 
KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Buraczki myjemy, nie obrane wrzucamy do garnka i zalewamy zimną wodą.
Garnek ustawiamy na średni gaz, wrzucamy odrobinę soli i mały chlust oleju, dzięki czemu buraki będą szybciej miękkie. Gotujemy do miękkości. 
Ugotowane buraki wrzucamy na sito i zalewamy zimną wodą. Odstawiamy do całkowitego wystygnięcia. Dzięki temu buraki będą zahartowane a skórka będzie sama z nich odchodziła. 

Następnie buraki obieramy, ścieramy na grubych oczkach i wkładamy do wyparzonych, suchych słoików. Do każdego słoika wkładamy kilka kwiatków lawendy. 
 
Następnie przygotowujemy zaprawę. Do garnka wlewamy wodę i pozostałe składniki i doprowadzamy do wrzenia. Słoiki z buraczkami i lawendą zalewamy wrzącą zaprawą.
 
Słoiki zamykamy, odwracamy do góry dnem. Odstawiamy do wystygnięcia. Następnie wkładamy do lodówki po 3 dniach są gotowe. 

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Jeśli chcemy mieć marynowane buraczki na zimę pasteryzujemy je dobre 20 minut. Następnie ustawiamy do góry dniem i pozostawiamy do ostygnięcia.  

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
KUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA