Pigwa

Na tej stronie:
- galaretka z pigwy;
- pieczona pigwa.


GALARETKA Z PIGWY

pigwa, cukier, troszkę wody i gotowe. Piwa ma tyle pektyn, że nagle w garnku zobaczymy warstwę gęstej, pysznej, miodowej i lśniącej galaretki. Galaretka zwana też serkiem pigwowym, albo marmoladą nadaje się do jedzenia od razu z garnka. Świetnie się sprawdzi zamiast miodu do herbaty.  Wyśmienicie smakuje z serami, wędliną, rybami. Można też zamknąć ją w słoik i cieszyć się jej smakiem przez cały czas.  Albo zawinąć w pergamin i schować do lodówki.
Składniki na średniej wielkości garnek:
- 1 kg pigwy albo pigwowca dowolny gatunek;
- 100 ml wody;
- sok z 1 cytryny;
- cukier- czytaj dalej przepis.
Zaczynamy od zwężenia pustego garnka, w którym będziemy robić galaretkę.
Pigwę albo pigwowca solidnie płuczemy pod letnią wodą. Następnie kroimy na mniejsze kawałki i usuwamy gniazda nasienne. 
Pokrojone kawałki pigwy albo pigwowca wkładamy do garnka. Następnie wlewamy wodę i sok z cytryny i gotujemy pod przykryciem na małym ogniu 30 minut. 

Następnie ściągamy garnek z gazu i blendujemy jego zawartość na gładką masę. Teraz ważymy garnek z puree pigwowym. Na każde 500g puree wsypujemy 250 g cukru. Całość mieszamy. Garnek ponownie wstawiamy na mały ogień i gotujemy bez pokrywki 45 minut. Warto co jakiś czas mieszać galaretkę. 
Jeśli zrobi się galaretkowy kożuch wyłączamy gaz i czekamy, aż przestanie bulgotać. Pod korzuchem jest wrzątek, który łatwo będzie uciekał z garnka i można się oparzyć. 
Po 45 minutach bierzemy talerzyk nakładamy kilka kropli galaretki...i chwilkę czekamy. Galaretka powinna momentalnie zastygnąć. Oznacza to, że galaretka jest gotowa. 
Teraz wystarczy przelać galaretkę do dowolnej foremki, słoika i czekamy, aż stężeje. I gotowe. 
Galaretkę przechowujemy owiniętą w pergamin do 3 miesięcy w lodówce.  




PIECZONA PIGWA

Pieczona piwa z cynamonem, anyżem, jałowcem pachnie w całym domu. Można ją podać do ciasta, do lodów, do mięsa, albo zrolować ją w szynkę. A jeśli coś zostanie to trzeba koniecznie wsadzić w słoiczek i do lodówki na pyszne potem.
PIECZONA PIGWA KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Składniki:
- 1 kg pigwy;
- 350 ml wody;
- 100 g cukru;
- 1 laska wanilii rozłupana na połówki, nasiona zeskrobane.
- 1 kawałek cynamonu;
- 2 gwiazdki anyżu;
- 5 ziaren jałowca.
PIECZONA PIGWA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 160 stopni C grzanie góra - dół. 
Do rondla wlewamy wodę, dodajemy cukier, laskę wanilii z nasionami oraz cynamon, anyż i jałowiec. Rondel ustawiamy na maleńkim ogniu i gotujemy, aż cukier się rozpuści.
Pigwę myjemy, kroimy na połówki, następnie na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne. Następnie pokrojoną pigwę układamy w naczyniu do pieczenia.
Pigwę zalewamy gorącym syropem z rondelka. Naczynie z pigwą zalaną syropem przykrywamy folią aluminiową i wkładamy do piekarnika na godzinę - średnia półka. Po godzinie ściągamy folię i wkładamy jeszcze na około godzinę, aby owoce nabrały bursztynowego koloru. Po tym czasie wyciągamy z piekarnika. I gotowe.
KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Upieczoną pigwę można wsadzić w małe słoiczki, odwrócić do góry dnem. A po wystygnięciu odwrócić i przechowywać  w lodówce do 10 dni.
KUCHNIA BEZ GLUTENU