Chleb z automatu

Na tej stronie:
- chleb tradycyjny.



CHLEB TRADYCYJNY 

to przepis podstawowy na chleb do maszyny, w którym mąki można dowolnie mieszać, bo najważniejsza jest temperatura wody i świeże drożdże a nie mąki. Chleb tradycyjny to chleb, który możemy sami komponować byle w oparciu o określone proporcje. 

KUCHNIA BEZ GLUTENU

Składniki:
- 450 g mąki bezglutenowej;
- 250 ml wody o temperaturze między 50 - 60 stopni C;
- 2 płaskie łyżeczki soli;
- 1,5 łyżki oleju.
Składniki na rozczyn:
- 3 łyżki cukru;
- 100 g świeżych drożdży;
- 1 łyżka mąki uniwersalnej bezglutenowej;
- 5 łyżek bardzo ciepłej wody.

Mąka bezglutenowa nada się każda, ważne tylko, aby nie miała w sobie proszku do pieczenia czy drożdży. Ważne, aby mąka była w temperaturze pokojowej. Może być to uniwersalna mąka bezglutenowa, mąka do pieczenia chleba, mąka kukurydziana, mąka jaglana, mąka kasztanowa, mąka dyniowa, mąka kokosowa itd.  
Na wagę kładziemy naczynie i sypiemy mąki, które mamy. Mieszać można dowolnie, tylko waga mąk musi się zgadzać.
Olej dowolny ważne, aby był on bezwonny.

KUCHNIA BEZ GLUTENU

Do sporej miski, którą będzie można włożyć do lodówki wsypujemy wszystkie składniki na zaczyn i odstawiamy w ciepłe miejsce na 15 - 20 minut. Zaczynu nie musimy mieszać, drożdże sobie poradzą same i doskonale się połączą z pozostałymi składnikami. 
Kiedy nasz zaczyn będzie gotowy wsypujemy do niego mąki i delikatnie mieszamy, aby zaczyn połączył się z mąkami. Następnie wlewamy wodę i intensywnie mieszamy. Mieszamy najlepiej drewnianą łopatką. Drożdże nie przepadają za metalem. 
Nasze ciasto zrobi się ciepłe i będzie ładnie pachniało mąką, którą użyliśmy. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę, aby drożdże miały możliwość pracować. Następnie ciasto lekko mieszamy, aby opadło. Miskę zawijamy folią spożywczą i odkładamy na 12 godzin do lodówki.

KUCHNIA BEZ GLUTENU

Po upływie 12 godzin miskę wyciągamy z lodówki. Odwijamy z foli. Ciasto przekładamy do foremki automatu do robienia chleba. Następnie do naszego ciasta wsypujemy sól i wlewamy olej. Automat uruchamiamy czyli wybieramy odpowiedni program i stopień zarumienienia skórki. Automat sam już połączy sól i olej z ciastem i jeszcze raz je wyrobi.

KUCHNIA BEZ GLUTENU

Gotowy chleb wyciągamy z maszyny i po kwadransie wyciągamy z foremki, aby mógł odparować.
Jeśli nie wyciągniemy chleba z foremki po kwadransie zrobi się z chleba guma, podobnie, jeśli chleb zostawimy w automacie po jego upieczeniu.


KUCHNIA BEZ GLUTENU