Pierniki

 Na tej stronie:
- pierniki z mąki ryżowej i z mąki z tapioki;
- pierniki z mąki ryżowej.  

ZASADY PODSTAWOWE:
1. mąka na pierniki musi złapać temperaturę pokojową. Jeśli akurat kupiliśmy mąkę i chcemy z niej upiec pierniki, nic z tego nie wyjdzie poza ładną i smaczną kruszonką. 
 
2. zawsze trzeba mieć 1 dodatkowe jajo w lodówce. Kiedy mąka jest za grubo zmielona ciasto nie chce się łączyć i powstają grudy ciasta. Wówczas wrzucamy dodatkowe jajo i wszystko zaczyna się sklejać.
 
3. ciasto na pierniki to nie ciasto na pierogi czy chleb, nie obowiązuje tu zasada parowania ciasta czy dolewania wody. Nie skleimy ciasta ciepłą wodą, olejem czy miodem.


PIERNIKI Z MĄKI RYŻOWEJ I MĄKI Z TAPIOKI 

Kiedy wszystkie składniki miesza się w misce nagle powstaje miliony malutkich okruszków, które pachną korzeniami z całego świata. Cynamon miesza się z cukrem, mąka zaczyna łączyć się z olejem. Z czasem z maleńkich okruszków zaczynają tworzyć się większe kulki, niczym kule śniegowe. Są mięciutkie, pod opuszkami palców czujemy ich strukturę i lekką wilgoć. Każdą kulkę później wałkujemy i wykrawamy piernik. Czujemy się, jak na azjatyckim targu jedzenia. Każdy skrawek ciasta jest osobno wałkowany i wykrawany. A pierniki powstają jeden po drugim w zapachu przypraw i niesamowitego aromatu. Potem wkładamy pierniki do pieca. I zostaje tylko lukrowanie i skrzętne schowanie do słoja, najlepiej sporego, aby do Świąt, coś w nim zostało.

PIERNIKI - BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Składniki na 1 blachę pierników:
- 250 g mąki ryżowej;
- 250 g mąki z tapioki albo skrobi z tapioki;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bez glutenu; 
- 150 g dowolnego cukru;
- 1 opakowanie przyprawy do pierników;
- 150 ml oleju;
- 1 łyżka dowolnego miodu;
- 1 jajko;
- lukier biały i wszelkie inne dodatki do ozdoby pierników.
 
Przyprawa do pierników opakowanie zawiera zazwyczaj 15 - 20 g. Jeśli będzie jej odrobinę więcej nic się nie stanie. 
Jajko = 2 białka jajek. Możemy zastąpić 2 łyżkami siemienia lnianego, które rozpuszczamy w szklance lekko ciepłej wody.  Po dobrym kwadransie siemię lniane miksujemy z wodą, aby powstała jednolita gęsta masa. Można jajko zastąpić także 3 łyżkami mąki z ciecierzycy. 

KUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA

Wszystkie składniki wrzucamy do miski i mieszamy. Powstanie nam miliony malutkich okruszków, które mieszamy i wyrabiamy dobre 10 - 15 minut. 

Po tym czasie zaczynamy nasze okruszki rękami łączyć w większą całość. Czas trwania wyrabiania ciasta trwa około 20 minut.  
Jeśli ciasto nie będzie chciało nam się lepić, sklejać i powstanie dalej sporo malutkich kuleczek dodajemy 1 dodatkowe jajko, albo 2 białka. I dalej mieszamy. Czasem mąka ryżowa jest zbyt grubo zmielona i potrzeba więcej "kleju", aby wszystko skleić i aby powstało ciasto. 
Po 20 minutach w misce powinna powstać kula ciasta. Może ona pękać w niektórych miejscach, to mąka ryżowa.
Naszą kulę ciasta wykładamy na stolnicę, zawijamy w folię spożywczą i wkładamy, na co najmniej godzinę do lodówki.
Po upływie godziny ciasto wykładamy z lodówki na stolnicę lekko oprószoną mąką i delikatnie dzielimy je na mniejsze kawałki. 
Z każdego kawałka robimy kulkę ciasta, którą wałkujemy, dość grubo. Następnie wykrawamy piernik po pierniku.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Gotowe pierniki układamy na papierze do pieczenia.  

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY
Warto pierniki wykrawać grubsze, dłużej je pieczemy, ale mają fajny smak dzięki swej grubości.
KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Pierniki wkładamy do piekarnika na 180 stopni bez termoobiegu na 10 - 15 min w zależności od grubości piernika. KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Upieczone pierniki możemy jeszcze ciepłe lukrować.
KUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA
PIERNIKI SĄ ŚWIEŻE PRZEZ DWA TYGODNIE.
 KUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA

 
 
 

PIERNIKI NA MĄCE RYŻOWEJ

Jak co roku w starym domu i duzi i mali przygotowują pierniki. Jedni dbają o ciasto, inni tylko wycinają a jeszcze inni dekorują tak, jak potrafią, jak czują. Pierniki przechowujemy w metalowych puszkach, które są co chwila otwierane i zamykane...czasem, aż do północy. Ale co tam, świąteczne pierniki piecze się raz do roku.

PIERNIKI BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA
KUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZAKUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA

Składniki na 1 blachę pierników:
- 500 g mąki ryżowej;
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia bez glutenu; 
- 150 g cukru;
- 1 opakowanie przyprawy do pierników (około 15 - 20 g);
- 120g oliwy albo kostka rozpuszczonego masła bez laktozy;
- 120g dowolnego miodu;
- 1 jajko;
- lukier biały i wszelkie inne dodatki do ozdoby pierników.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

KUCHNIA BEZ GLUTEN BEZ LAKTOZA

Mąkę, proszek i przyprawę do pierników mieszamy w misce. Oliwę (rozpuszczone masło) mieszamy z miodem oraz z białkami (lub wcześniej przygotowanym siemieniem). Wrzucamy cukier i wszystko mieszamy. Kiedy cukier połączy się z tłuszczem i powstanie jednolita masa dodajemy sypkie składniki czyli mąkę wraz z proszkiem i przyprawą do piernika. Wszystko dokładnie mieszamy, aż ciasto będzie odchodzić nam samodzielnie od rąk.
Jeśli ciasto nie będzie chciało nam się lepić, sklejać i powstanie sporo malutkich kuleczek dodajemy 1 dodatkowe jajko, albo 2 białka. I dalej mieszamy. Czasem mąka ryżowa jest zbyt grubo zmielona i potrzeba więcej "kleju", aby wszystko skleić i aby powstało ciasto.  Dodanie wody, oleju, miodu nie sklei ciasta.
Kiedy nasze ciasto jest gotowe wykładamy na stolnicę lekko posypujemy mąką. Z ciasta formujemy kuleczkę.
Ciasto zawijamy w folię spożywczą i wkładamy, na co najmniej godzinę do lodówki.
Po upływie godziny ciasto wykładamy z lodówki na stolnicę lekko oprószoną mąką i delikatnie je wałkujemy. Delikatnie, aby nie dziurawić naszego ciasta.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Ciasto wałkujemy do 1 cm, jeśli pierniki mają być zawieszką na choinkę.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Od 1 cm do 2cm jeśli mają być do zjedzenia. 

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Gotowe pierniczki układamy na blaszce, na którą wcześniej kładziemy papier do pieczenia.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

Pierniki wkładamy do piekarnika na 180 stopni bez termoobiegu na 8-15 min w zależności od grubości piernika. Zawsze pieczemy do suchego patyczka.  
 
Pierniki dekorujemy kolorowym lukrem ze specjalnych pisaków, kiedy są jeszcze ciepłe. Zaś dekorujemy tradycyjnym lukrem, kiedy są zimne.  
Pierniki fantastycznie przechowuje się do 4 tygodni w szczelnych puszkach, słojach. Warto na ich dnie położyć serwetkę papierową, która będzie zbierała wilgoć.

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY

KUCHNIA BEZ GLUTENU BEZ LAKTOZY